Český rybářský svaz
MO Mělník

Dopis ČT v reakci na film "Svéráz českého rybolovu"

Dopis ČT v reakci na film "Svéráz českého rybolovu"
Náš dlouholetý člen, bývalý jednatel, výdejce povolenek a milovník rybolovu v Norsku Standa Němec se rozhodl reagovat otevřeným dopisem na film odvysílaný na české televizi. Tento mail a zpětnou odpověď zde zveřejňujeme (v upravené a krácené verzi), protože nám také vadí, jaký film vytváří negativní a nepravdivý pohled na všechny rybáře.
Stanovisko a žádost o informaci
Dobrý večer České televizi, tento týden jste na programu ČT 2 uvedli cestu "rybářů " do Norska. V Norsku jsem za rybolovem byl více jak 40x od Bergenu po Soroju, to co jste natočili s těmi individui je hnus. Měl jsem možnost jezdit do této země od samého počátku, kdy jsme se všechno učili, poznávali krásnou přírodu, města i lidi. Postupně jsem tam naučil jezdit více jak 60 kamarádů. Je mi 68 let tak ,že jsem něco už zažil, nyní již 10 let se mnou jezdí i manželka, ale tohle nemá obdoby.
Film začínal zajímavě
První cesta byla taky autobusem, další cesty jsem si řídil sám. Moc jsem si to užíval a na silnicích pohoda. Balení, nakládka, tak jsem si říkal to známe, cesta trajektem. Další zastávka u nerezového losa za městem Elverum, tam taky zastavuji, říkám si už se zase těším na letošní záři.
No..., ale co následovalo byl hnus, hnus. Kdo si na takovou cestu vybral takové nýmandy, toho bych rád poznal. To že tam od rána chlastají, sprostých slov nepočítaně to nechám stranou. Je zcela běžné, že vybavení rybářů jsou plovoucí oblečení s GPS, o rybářském vybavení ani nemluvím. Mohu Vás ubezpečit že takto nakropený rybář na moře nejede, protože jezdí kontroly a ty by mu sebraly veškeré vybavení včetně lodě, o pokutě ani nemluvím. To co tam ti b.......é , někteří zhulení a bez vesty předváděli prostě hrůza. Věřte mi že jsem v Norsku zažil už hodně i věci nepříjemné jako autonehodu. Proč jste natáčeli tyto exoty nepochopím, když evidentně vedle byli normální rybáři, kteří nachytali ryby, filetovali a těšili se na další den - skutečný rybolov v Norsku. Ty jste měli natáčet.
Závěrem
Tady v Česku jsem členem ČRS místní organizace Mělník , kdy prodávám povolenky našim členům. Mimochodem máme 1780 členů včetně žen a dětí. To co jsem musel druhý den vyslechnout, se slušně vyjádřit nedá . Mohu Vás ubezpečit, že jste tímto hnusem možná odradili nové zájemce jak o rybolov, tak Norsko, za což bych si přál, aby cestovní kanceláře na Vás podaly trestní oznámeni, ke kterému bych se osobně moc rád připojil. 
Ti co tam jezdí si udělali obrázek hlavně o Vás (produkci ČT), kteří jste na tohle utratili finanční prostředky a i na vysílací čas. Nedej bože, jestli jste těm h....m platili pobyt.
Z výše uvedeného textu Vás, žádám o sdělení částky, co nás /koncesionáře/  tato záležitost stála a z jakých peněz . Rád Vaše stanovisko a odpověď zveřejním na našich stránkách .
Děkuji Vám za Vaše odpovědi. Stanislav Němec............................ Petrův zdar"

Odpověď České televize:
Vážený pane Němče,
děkujeme za ohlas i osobní postřehy.
Váš e-mail jsme konzultovali s dramaturgyní dokumentu, která byla osobně přítomna jak u vývoje a výroby pořadu, tak i u castingu.

Cílem tvůrců nebylo zobrazovat profesionální rybaření, takové téma bohatě pokrývají série ČT s Jakubem Wágnerem nebo Rudolfem Hrušínským mladším a mnohé další. 
 Šlo o autorský dokument, originální pohled na fenomén amatérského rybaření, které do Norska každoročně přivádí tisíce českých part. Jde o skupiny lidí různého založení a rozličných motivací. Zvolili jsme tuto partu amatérů  v castingu - po výzvě na obrazovce - z několika desítek dalších skupin zcela záměrně. Do Norska zdaleka nejezdí jen profesionální rybáři, ale společenství různých lidí za dobrodružstvím a zábavou. Zároveň upozorňujeme, že rybáři si cestu platili sami. 

Dokument natočila Česká televize v koprodukci s Aerofilms za peníze, které má k těmto účelům v rozpočtu vyčleněné. Informace o výši nákladů na výrobu pořadů, podíl jednotlivých útvarů ČT na počtu hodin vyrobených pořadů, atp. jsou součástí výroční zprávy České televize o hospodaření České televize, jež vychází každý rok a která je po schválení Radou ČT dostupná na webových stránkách České televize. Zprávy jsou dostupné pod tímto odkazem: http://www.ceskatelevize.cz/vse-o-ct/publikace/rocenky/
Věříme, že ČT i nadále zachováte přízeň.
S pozdravem
Ladislav Richtrmoc
Divácké centrum

ODKAZ K RECENZÍM NA CSFD ZDE
*úvodní obrázek použit z běžné propagace filmu